Anasayfa / Gündem / 15 liralık çizmeyle KENEYE KARŞI

15 liralık çizmeyle KENEYE KARŞI

Sarıkaya’da  havaların ısınması ile doğal alanda sıkça görülmeye başlayan keneye karşı çiftçiler kendilerine göre önlem geliştiriyor. Çiftçiler pantolon paçalarını çoraplarının içerisine sıvamanın yanı sıra üzeri kaygan ve uzun olan çizmeleri keneye önlem olarak uygulamaya başladı.

kene

Çiftçilerin daha çok bağ ve bahçe işlerinde ayaklarını sudan korumak için giydikleri yüzeyi parlak, uzun çizmeler Yozgatlı çobanlar tarafından kene koruyucu olarak giyiliyor. Sarıkaya’da uzun yıllardır ayakkabıcılık yapan Mesut Taşkın, çiftçini 15 liradan sattığı çizmelerin kaygan yüzeyi, uzun boyu ve su geçirmez yapısı yüzünden yaz mevsiminde çobanlar ve çiftçiler tarafından artık kene koruyucu olarak da kullanıldığını söyledi.
Çizmelerin genellikle bağ ve bahçe işlerinde uğraşanlar ile inşaatçılar tarafından alındığını belirten Taşkın; “Kenenin bölgemizde sık görülmesi yüzünden artık insanlar bu çizmeleri kene koruyucu olarak da kullanıyor. Son yıllarda yaz döneminde çizme satışlarımızda da bir hayli artış oldu” dedi.
Çizmelerin koruyucu özelliği hakkında bilgi veren Mesut Taşkın şunları söyledi: “Çizmenin yüzeyi plastik ve kaygan. Kaygan olunca kenenin tırmanma ihtimali olmuyor. Kene tırmansa dahi pantolon paçaları çizmenin içine girince, keneye karşı daha etkili bir yöntem olduğu gibi ayakları da su, çamur gibi dış etkenlerden koruyor.”
Bahçe işlerinde kullanmak üzere her yıl çizme aldığını söyleyen çiftçiler de; “Özellikle otlağın bol olduğu yerlerde çalışanlar için uzun çizmeler birebir. Ben her yıl alırdım, kene çıktığından bu tarafa korunmak adına daha dikkatliyim ve en uzun çizmeyi almaya çalışıyorum” diye konuştu.
BİR KİŞİ ÖLDÜ
Yozgat genelinde kene ısırması sonucu Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığından şuana kadar bir kişi yaşamını yitirdi.
Keneye karşı alınan önlemler ve bilinçlendirme çalışmaları neticesinde kene ısırmalarının yol açtığı hastalıktan yaşamını yitirenlerin sayısında önceki yıllara nazaran azalma yaşandı. 2012 yılında kene ısırması sonucu 8 kişinin yaşamını yitirdiği Yozgat’ta bu yıl bir kişi Akdağmadeni İlçesi’ne hayatını kaybetti.

İlginizi çekebilir

“İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ” SEMİNERİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

MEDICAL PALACE RÜZGAR ORTAK SAĞLIK VE GÜVENLİK BİRİMİ TARAFINDAN “İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ” SEMİNERİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ. …

Bir Cevap Yazın